Stop nákupom?

Autor: Elena Paľušová | 3.4.2018 o 9:52 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  221x

Nikdy som nemala rada nákupy, samozrejme potravín, pretože čo sa týka oblečenia, v tom som doma. Nezaujímala som sa o to, ako to je počas sviatkov a dní pracovného pokoja. Prečo ľudí hnevá, a ako to je v iných krajinách? 

               Prečo je ťažké pre niektorých ľudí sa s tým zmieriť ? Majú azda málo času na to, aby si potrebný nákup urobili deň predtým? Takí sú ľudia. Výhovorky typu: „Nemal som čas“, „Nestíham“ sú na dennom poriadku. No v niektorých krajinách je to samozrejmosťou.

Vo Varšave bol napríklad schválený zákon, kde v nedeľu sú všetky obchody pozatvárané. Krajina tým chce ochrániť svoju ekonomiku a taktiež sú zástancom toho, aby ľudia v nedeľu pravidelne navštevovali kostol. Tento rok však krajina vyhradila ešte dve nedele, kedy budú obchody otvorené a budúci rok už len jednu. I keď sa tento zákon nepáči väčšine pocestným obchodníkom, musia sa s tým zmieriť. Výnimku v tejto krajine dostali lekárne a čerpacie stanice.

Napríklad v takom Rusku sa s takým niečím človek nestretne. Vo veľkomestách majú takmer všetky obchody pootvárané 24 hodín denne 7 dní v týždni, bez ohľadu na štátny sviatok alebo deň pracovného pokoja. Vo Veľkej Británii sú obchody otvorené kedy len chcete. No v nedeľu môžu mať veľké Supermarkety otvorený svoj obchod len na šesť hodín a to v rozpätí od 10 hodiny dopoludnia do 18 hodiny podvečer. Sú však aj dva dni, kedy svoje obchody majú všetci úplne zatvorené, a je to Veľkonočná nedeľa a Prvý sviatok Vianočný.  

       Tento zákon je na Slovensku platný od prvého júna 2017, kedy bolo schválených šestnásť dní, počas ktorých budú všetky obchody zatvorené. V niektoré dni bol ale schválený zákaz predaja až od dvanástej hodiny popoludní, výnimku však dostali čerpacie stanice, lekárne, predajne na letiskách či predajcovia suvenírov.Niektorí opoziční kresťanskí demokrati prišli ešte minulého roka s návrhom, aby zákaz predaja bol rozšírený na všetky sviatky a tiež nedele. Neuspeli.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Koalícia chce ľuďom prispieť na dovolenky a pôžičky. Hovorí aj o vyšších platoch

Sociálny balíček strán Smer, SNS a Most-Híd začína naberať reálne obrysy.

ŠPORT

Prečo chytil Sagan hostesku za zadok? Nahovorili ho kamaráti

Peter Sagan poskytol rozhovor anglickému Guardianu.

KOMENTÁRE

Za zvýšenie životnej úrovne v réžii koalície sa nedoplatíme

Maďari dnes dlhujú polovicu záväzku priemerného Slováka.


Už ste čítali?